Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej komory hiperbarycznej?

Komora hiperbaryczna OMNIOXY

Komora hiperbaryczna to rewolucyjne wsparcie leczenia wielu dolegliwości. Terapia przy jej użyciu polega na podawaniu pacjentowi tlenu pod ciśnieniem 3 atmosfer. Regularne korzystanie z komory hiperbarycznej pozwala krwi dotrzeć do miejsc, do których zazwyczaj nie ma dostępu, co pobudza do życia dotychczas uśpione komórki. Jaką komorę hiperbaryczną warto jednak wybrać, aby terapia była skuteczna, a przy tym w pełni komfortowa? W dzisiejszym wpisie postaramy się pomóc w rozstrzygnięciu tego dylematu i podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę.

Komora miękka czy twarda – o co jest pytanie

Na rynku dostępne są dwa rodzaje komór hiperbarycznych – twarde i miękkie. Każda z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Jaką komorę hiperbaryczną wybrać? To już zależy od personalnych odczuć pacjenta. Komory miękkie wykonane są z elastycznego tworzywa i wyglądem trochę przypominają śpiwór. Są one idealne dla pełnosprawnych pacjentów, którzy nie zmagają się z zaburzeniami równowagi. Komora miękka gwarantuje skuteczną terapię hiperbarycznej w niewygórowanych, lecz komfortowych warunkach.

Komora twarda – czyli metalowa – jest już natomiast idealna dla bardziej wymagających pacjentów. Dzięki wyposażeniu w metalową poręcz, z wyjściem z urządzenia poradzi sobie osoba w każdym wieku. Komory twarde są również wyposażone w zewnętrzne uchwyty, umożliwiające pacjentowi samodzielne stanie po zakończonej terapii.

Potencjalni pacjenci często zastanawiają się, czy mogą poddać się terapii hiperbarycznej mimo klaustrofobii. Na szczęście, większość dostępnych na rynku komór – czy to twardych, czy to miękkich – wyposażonych jest w przejrzyste okienka. Modele metalowe często posiadają również system komunikacji głosowej, co umożliwia swobodny kontakt z obsługą.
Pozycja jest równie ważna

Komory hiperbaryczne zazwyczaj posiadają poziomą konstrukcję. Umożliwia ona pacjentowi wygodne położenie się i relaksowanie – czy to podczas drzemki, czy słuchania muzyki lub czytania książki. Problem z użytkowaniem komory pojawia się jednak wtedy, gdy korzysta z niej osoba starsza lub mająca problem z samodzielnym wstaniem z pozycji leżącej. Chociaż w odpowiednim ośrodku zawsze można polegać na pomoc personelu, niektórzy pacjenci wolą samodzielnie radzić sobie z opuszczaniem urządzenia. Wtedy z pomocą przychodzi komora hiperbaryczna o konstrukcji przypominającej trójkąt, który dłuższym bokiem przywiera do podłoża.

Taka budowa urządzenia ma na celu zapewnienie pełnego komfortu osobom, które mają problem z poddaniem się terapii hiperbarycznej w pozycji leżącej. Konstrukcja umożliwia efektowne wdychanie tlenu podczas siedzenia, a także wygodną obsługę komory od wewnątrz. Wyposażenie w metalowy stelaż sprawia, że samodzielne opuszczenie urządzenia jest znacznie prostsze. Z tak zbudowanej komory mogą również korzystać osoby, które zwyczajnie nie przepadają za pozycją leżącą.

Wybór odpowiedniej komory hiperbarycznej jest w pełni uzależniony od stanu zdrowia, a także indywidualnych preferencji pacjenta. Skorzystanie z odpowiedniego urządzenia pozwoli na pełne zrelaksowanie się podczas terapii. Im lepsze samopoczucie pacjenta, tym lepszy efekt – dlatego warto dokładnie zastanowić się nad tym, jaką komorę hiperbaryczną wybrać.

To już wszystko