Skuteczne działania marketingowe przy niewielkim budżecie — od czego zacząć?

Niniejszy artykuł należy do zasobów Akademii OMNIOXY, platformy dedykowanej wyłącznie Klientom OMNIOXY, powstałej po to, by wspierać osoby prowadzące działalność, której bazą czy uzupełnieniem są łagodne komory hiperbaryczne.
: Skuteczne działania marketingowe przy niewielkim budżecie

Aby zrealizować skuteczne działania marketingowe, nie potrzebujesz „kosmicznego” budżetu. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, aby dotrzeć do lokalnych klientów. Jakie narzędzia możesz wykorzystać i od czego zacząć, aby zwiększyć zyski, zbudować lojalność klientów i zdobyć przewagę konkurencyjną, nie wydając przy tym fortuny? Sprawdźmy.

Słysząc słowo marketing, wielu właścicieli gabinetów ma jednoznaczne skojarzenia — potężne nakłady finansowe. W obawie przed wysokimi kosztami już na starcie rezygnują z działań marketingowych, nie podejmując nawet prób dotarcia do nowych klientów. Dziś, w czasach prężnego rozwoju cyfryzacji i mediów społecznościowych skuteczne działania marketingowe wcale nie muszą być drogie. Zwłaszcza jeśli chcesz dotrzeć do lokalnych klientów. Od czego zacząć?

Niedrogi marketing czas start. Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do zaplanowania wszystkich (nie tylko niedrogich) działań marketingowych powinno być określenie celu, czyli efektów, jakie chcesz osiągnąć oraz zdefiniowania targetu odbiorców, czyli osób, do których kierujesz swoje usługi. Dzięki temu będziesz mógł maksymalnie personalizować komunikację oraz realnie odpowiadać na potrzeby i problemy swoich klientów. Jeśli wiesz już, dokąd zmierzasz i do kogo chcesz dotrzeć, wykorzystaj 5 skutecznych sposobów na osiągnięcie swoich celów.

5 skutecznych sposobów na darmowe działania marketingowe

Chcesz budować przewagę konkurencyjną, lojalność konsumentów i wizerunek nowoczesnego przedsiębiorcy, nie wydając przy tym fortuny? Oto 5 skutecznych sposobów, które pomogą Ci osiągnąć taki cel.

1. Stwórz wizytówkę Google Moja Firma.

Google Moja Firma to wizytówka Twojej firmy w Internecie. Darmowa i łatwa w obsłudze pozwoli Ci zaistnieć w przestrzeni online (w wynikach wyszukiwaniach i na mapach Google), bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jak wykorzystać jej potencjał? Wypełniając wizytówkę Google, uzupełnij wszystkie możliwe pola (są to m.in.: adres, dane kontaktowe, godziny otwarcia, zakres usług, cennik, zdjęcia, opinie klientów etc.). Bogata w informacje strona natychmiast wzbudzi skojarzenia z rzetelnością i dobrą jakością usług. A co za tym idzie, zachęci odbiorców do wizyty w gabinecie. O tym, jak założyć wizytówkę Google i krok po kroku ją wypełnić, przeczytasz w artykule Google Moja Firma — czym jest i jak wesprze Twój biznes?

2. Wykorzystaj potencjał Facebooka.

Prowadzenie fanpage’a na Facebooku to kolejny sposób na zbudowanie zaangażowanej wokół gabinetu społeczności i przekucie obserwatorów w lojalnych klientów. Aby osiągnąć taki cel, zastanów się, jakie treści zainteresują odbiorców i na podstawie swoich wniosków zaplanuj tematy postów. Zadbaj także o regularność. Nowe wpisy na fanpage’u powinny pojawiać się co najmniej raz w tygodniu. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytasz artykuł Jakie treści powinieneś publikować na firmowym Facebooku?

3. Stwórz bazę klientów.

Baza klientów zawierająca numery telefonów i/lub adresy e-mail klientów to ogromna wartość. Stworzona w przemyślany, zgodny z przepisami sposób pozwoli skupić wokół gabinetu wyselekcjonowane grono odbiorców realnie zainteresowanych Twoimi usługami. Wysyłając do nich reklamowe SMs-y i e-maile zachęcisz ich do skorzystania z nowych zabiegów, zaoferujesz zniżki na kolejne, podziękujesz za zaufanie czy… złożysz życzenia urodzinowe, które dla wielu będą miłym zaskoczeniem. Więcej informacji o tym, jak wykorzystać potencjał bazy, znajdziesz w artykule Baza klientów — jak ją stworzyć i maksymalnie wykorzystać jej potencjał do rozwoju gabinetu.

4. Zbieraj i udostępniaj rekomendacje klientów.

Czy wiesz, że aż 91% konsumentów ufa internetowym opiniom w tym samym stopniu, co rekomendacjom przyjaciół? Publikacja opinii zadowolonych klientów — w wizytówce Google, na fanpage’u i stronie internetowej powinna być więc nieodzownym elementem działań marketingowych. Jak zdobyć opinie? Możesz prosić o nie klientów po zakończonych zabiegach, umieścić post z prośbą na facebookowym fanpage’u lub obdzwonić zaprzyjaźnionych klientów i poprosić ich o napisanie kilku zdań. Chcesz wiedzieć więcej o tym, dlaczego opinie są tak ważne, jak je zdobyć i wykorzystać w działaniach marketingowych? Zajrzyj do artykułu Baza klientów – jak ją stworzyć i maksymalnie wykorzystać jej potencjał do rozwoju gabinetu.

5. Bądź obecny w życiu lokalnej społeczności.

Skutecznym sposobem na pozyskanie nowych klientów może być także zaistnienie w lokalnej przestrzeni offline. Aby zainteresować potencjalnych klientów swoją pracą i pokazać się z najlepszej strony, bierz udział w branżowych wydarzeniach dotyczących zdrowia, kondycji fizycznej i troski o ciało. Możesz także ufundować nagrody dla uczestników konkursów i lokalnych zawodów sportowych.

Wbrew pozorom niewielki budżet wcale nie musi oznaczać, że musisz zrezygnować z działań marketingowych. Jeśli do wskazanych w artykule narzędzi dodasz szczyptę kreatywności, konsekwencji i empatii, możesz być pewien, że Twoje starania przyniosą efekty, które pozytywnie Cię zaskoczą.

To już wszystko